راهنمای تصویری خرید از بازار بزرگ استانبول

راهنمای تصویری خرید از بازار بزرگ استانبول

راهنمای تصویری خرید از بازار بزرگ استانبول

بازار بزرگ استانبول چیزی به‌مراتب بزرگ‌تر از یک مرکز خرید متوسط و معمولی محلی است. مغازه داران این بازار هیچ ابایی از این که بفهمید قصد پولتان را کرده‌اند، نداشته و برای دستیابی به آن از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنند. اگر طرفدار پر و پا قرص خرید نباشید، پرسه در این ۶۰ خیابان که سراسر پوشیده از هزاران مغازه‌ی مختلف است، قطعاً برایتان رنج‌آور خواهد بود.

در اولین بازدید خود از این بازار به‌قدری از خیل عظیم جمعیت در آن تعجب خواهید کرد که شاید با دست خالی از آن بیرون بیایید!

در این مقاله راهنمای جامعی شامل اطلاعات مفیدی چون نحوه‌ی دسترسی به نقشه‌های بازار، انواع سوغاتی‌ها، ساعات کاری، قوانین خرید، نحوه‌ی رسیدن به بازار و چانه زدن حرفه‌ای با مغازه داران معرفی خواهد شد، به‌گونه‌ای که در نهایت با سوغاتی‌های جذاب و ارزان این بازار را ترک کنید!


راهنمای بازار بزرگ استانبول

راهنمای بازار بزرگ استانبول

چه بخریم

در این بازار میلیون‌ها وسیله‌ی عجیب و غریب و زیبا برای خرید به چشم می‌خورد؛ به طوری که شمردن اقلامی که در این بازار به فروش نمی‌روند، به‌مراتب راحت‌تر است. خیابان‌ها با توجه به نوع محصولاتی که می‌فروشند، گروه بندی شده و این نحوه‌ی فروش، سنتی مربوط به دوران عثمانی است.

در این بازار چندین مغازه‌ی بومی نیز وجود دارد که می‌توان در آن‌ها صنایع دستی خانگی یافت؛ البته همیشه تمام وسایل آن‌ها مفید و کارآمد نیست…


لوازمی که در بازار بزرگ استانبول می‌توان خریداری کرد

لوازمی که در بازار بزرگ استانبول می‌توان خریداری کرد

۱- یک ماسک گاز، اگر چیزهایی می‌دانید که ما نمی‌دانیم!


لوازمی که در بازار بزرگ استانبول می‌توان خریداری کرد


۲- یک گیتار کوچک و بامزه که پرچم ترکیه بر روی آن حک شده است.


049-768x1024.jpg


۳- چکمه‌های عجیب و غریب


1-16.jpg


۴- مجسمه آدمکی مربوط به امپراتوری عثمانی


seller.jpg


۵- غذاها و نوشیدنی‌های این فروشنده، اگر دست از خیال‌پردازی بردارد و دست‌هایش را بشورد!


turkey-istanbul-grand-bazaar-kapalicarsi-turkey-istanbul-handmade-D18A1E-1024x678.jpg


۶- نقره جات، هرچقدر که بخواهید!


Gold.jpg


۷- اگر علاقه‌ی چندانی به نقره ندارید، سکه‌های طلا …


92a287b6-ec5c-476a-ae8d-5297a1df84d0_rw_3840-1024x683.jpg


چگونه از رنج و عذاب شلوغی این بازار بزرگ کم کنیم

۱- وانمود به جنون موقت! با هیجان زیر لب غرولند کرده و کمی به خود بپیچید، فروشندگان از مردم دیوانه می‌ترسند.

۲- در اطراف سطل‌های زباله پرسه زنید و شب را در خیابان بخوابید؛ بدین ترتیب همه فکر می‌کنند که ولگردی بی‌پول هستید.

۳- برکا بپوشید و یک جفت هدفون ضد صدا در گوش خود قرار دهید.

متوجه منظور ما هستید؟ هیچ راه عادی برای اجتناب از عذاب این بازار بزرگ وجود ندارد و باید با آن کنار آمد. بازار بزرگ استانبول شیر است و مسافر شکار …

دقت کنید که حین بازدید از این بازار انگیزه و حوصله‌ی کافی برای کلنجار رفتن با مغازه‌ داران را داشته باشید؛ زیرا به کررات جمله‌هایی نظیر «دوست دارید فرشی خریداری کنید؟» را خواهید شنید.

نیاز است که حتماً روحیه‌ی خوبی داشته باشید؛ پاسخ مغازه داران را با کمی شوخی و طنز بدهید تا در نهایت با خنده و احساس بهتری مغازه را ترک کنید. نمونه‌ای از پاسخ‌هایی که می‌توان به این مغازه داران داد:

فروشنده: دوست دارید فرشی خریداری کنید؟

مسافر: نه، دیروز ۶ عدد خریدم

فروشنده: دوستتان چطور؟

مسافر: او هم ۹ عدد خرید

فروشنده: پس باید مسافران پولداری باشید

من: اکنون دیگر فقیر هستیم، اما فروشنده فرش دیروزی حسابی پولدار شده است

احتمالاً مغازه دار با خنده رهایتان خواهد کرد..

نکته: اگر فروشنده‌ای سعی کرد که دستتان را بگیرد، با قاطعیت و در عین حال با احترام کامل بگویید که دست خود را بردارند. نیازی به عصبانیت و اوقات تلخی نیست.


چانه زنی به سبک افراد حرفه‌ای در بازار بزرگ


چانه زنی به سبک افراد حرفه‌ای در بازار بزرگ

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، این طور نیست که تمامی اقلامی فروشی این بازار کارآمد باشد؛ اما اگر چیزی یافتید که مورد علاقه‌تان بود، سر چانه را باز کنید. فروشنده معمولاً از قبل انتظار درخواست تخفیف از سوی مشتری را داشته و قیمت را بالاتر از آنچه هست، عنوان می‌نماید؛ بنابراین اگر تقاضای تخفیف نکنید، کلاه بزرگی به سرتان خواهد رفت..

به عنوان یک قاعده، هر قیمتی که فروشنده عنوان کرد، ۵۰٪ کمتر از آن مبلغ را پیشنهاد دهید؛ احتمالاً بخندد و ابتدا از فقیر بودن خود و تعداد فرزندانی که باید سیر کند برایتان بگوید، سپس قیمت دیگری پیشنهاد دهد. این فرایند را تا رسیدن به یک قیمت توافقی تکرار کنید.


img_1194_2-768x1024.jpg


نقشه‌ی بازار بزرگ

اگر می‌خواهید هر لحظه موقعیت مکانی خود را بدانید، یک نقشه تهیه کنید. متأسفانه پرسه در اطراف بازار بزرگ استانبول با نقشه‌ای در دست، معادل نقش یک چراغ نئونی بر روی پیشانی است که می‌گوید: «همه به من نگاه کنید!»

چه اشکالی دارد اگر کمی در این بازار گم شویم؟ حتی می‌تواند تا حدودی سرگرم کننده باشد. در عین حال که مغازه‌های بیشتری را کشف می‌کنید، هرگاه از گشت و گذار خسته شده‌ و قصد ترک بازار را دارید، کافی است به دنبال تابلو‌های خروجی که همه‌جای بازار نصب شده، بگردید.


نقشه‌ی بازار بزرگ


ساعات کاری

بازار بزرگ استانبول در روزهای یکشنبه تعطیل بوده و در روزهای دیگر از ساعت ۹ صبح الی ۷ بعد از ظهر برقرار است. البته از آنجا که این کشور هرساله ۲۹ اکتبر (۱۲ آبان) تعطیل رسمی بوده، بازار نیز در این روز تعطیل خواهد بود. همچنین باید ساعات کاری را در تعطیلات مذهبی همچون عید فطر و عید قربان بررسی نمایید.


Istanbul-Grand-Bazaar-Entrance-1024x768.jpg


چطور به بازار بزرگ برویم

این بازار در منطقه بیازیت استانبول (نزدیکی سلطان احمد) واقع شده است؛ جزئیات اتوبوس‌هایی که در مسیر این بازار عبور می‌کنند را از هتلی که در آن اقامت می‌کنید، بخواهید. با اقامت در مناطق سلطان احمد، بیوگلو، فتیح، امینونو یا تاکسیم، تنها چند قدم با این بازار فاصله خواهید داشت که می‌توانید آن را قدم بزنید. نام بازار را در نقشه‌ی گوگل وارد نمایید تا بهترین مسیر رفتن به آن را به شما نشان دهد.


1_mf4LXb0Nw7YMS3Wgs3tfgg.jpeg


تورهای گردشگری بازدید از بازار بزرگ

اگر احساس می‌کنید که برای بازدید از این بازار به یک راهنما نیاز دارید و یا چندمین باری است که به این کشور سفرمی‌کنید، ممکن است از تجارب بی‌نظیر بازدید از این بازار که توسط استادیو گردشگری استانبول ارائه می‌شود، لذت ببرید.

سینان سوکمن، مالک، مدیر و راهنمای یک تور محلی، همراه با دیگر کارشناسان مستقل دو تور گردشگری را برای بهبود بازدید از این اثر تاریخی مربوط به دوره عثمانی راه‌اندازی کرده است.

یکی از آن‌ها تور بازارگردی استانبول بوده که برای افرادی که علاقه‌ای به خرید ندارند یا از پرسه در این بازار به‌تنهایی می‌هراسند، طراحی می‌شود. راهنمای این تور، متخصص باتجربه‌ای است که بخش زیادی از عمر خود را در اطراف بازارهای استانبول صرف کرده و همچنین دوره‌ای را به عنوان راهنمای تور محلی برگزار می‌کند تا به مسافران کمک کند عین بازدید از بخش سنتی بازار، از دیگر غرفه‌های خرید مانند فروشگاه ادویه نیز دیدن نمایند.

تجربه دیگر، کارگاه جواهراتی است که در یک غرفه‌ی سنتی و باستانی از بازار بزرگ برگزار می‌شود. در این کارگاه فردی نقره‌ساز یا زرگر هنر ساخت جواهرات سنتی ترکیه نشان می‌دهد؛ به طوری که تصمیم بگیرید به جای خرید سوغاتی، خود با دست‌هایتان آن‌ها را بسازید.

سعی کنید از بازار بزرگ استانبول ترکیه لذت ببرید. این یکی از بهترین بازارهای جهان است!

 

منبع: چطورپدیا


/ 0 نظر / 77 بازدید